6 Eylül 2011 Salı


EVDE TARHANA YAPIMI

Malzemeler :

2 kg. Kırmızı tatlı biber(Fırında közlenmiş ve kabuğu soyulup ayıklanmış.)
1,5 kg. Mevsimlik domates(kabukları soyulmuş ve robottan geçirilmiş.)
1,5 su bardağı dolusu Öncü tatlı biber salçası
1,5 kg. Süzme yoğurt(benim tercihim evde kendi yaptığım yoğurttan süzme yoğurt elde edilerek yapılanı ama her zaman bulunama sa da Sütaş süzme yoğurt,750 gr.'lık iki kutu olabilir...)
3 kutu 150 'şer gr.lık, Ekici İtalyan tipi Lor, veya 500 gr. manyas loru,
1 çorba kaşığı iyotsuz tuz(iyotlu sofra tuzuyla da denedim gayet güzel oldu..)
2-3 çorba kaşığı tepeleme eski tarhana, mayalamak için.
4-5 orta boy kuru soğan
5 kg. Söke un (veya 4 kg. Söke un + 1 kg. kadar tam buğday unu)

    Robottan geçirilmiş biberleri ve domatesleri, biber salçasını büyük bir tencerede karıştırarak iyice pişirin.Soğuyunca içine tuzu, yoğurtları, maya olarak ekleyeceğiniz eski tarhanayı, robottan geçirilmiş soğanları ekleyin.Mikserin hamur karıştırma uçlarıyla iyice birbirine karıştırın.2 kg. kadar un ekleyin, yine karıştırın.Ekmek hamuru gibi olduğunda, geniş bir kapta üzerine bir bez örtüp mayalanmaya bırakın.5-7 gün sonra hafif ekşimsi bir kokuyla mayalanacak.Mayalanma, havadaki neme ve hava sıcaklığına göre değişebiliyor, ben gündüz hava 28-30 dereceyken ve akşam ise 22-23 dereceyken hazırladım, 7 gün de mayaladım.
        
       Mayalandıkça azar azar un ekleyin ve karıştırın.Yine 5-7 gün sonra kalan bütün unu ekleyin ve yoğurun.Kullanacağınız kap, kabarmasını da göze alırsak, taşmayacak derinlik ve genişlikte olmalı.1 gün daha beklettikten sonra, unlaya unlaya parçalar koparıp,ince biftek parçaları gibi, havadar bir yerde serili sofra bezine yayın, kurudukça çevirin.1 gün sonra yavaş yavaş kenarlardan kurumaya başlayacak.Kurumaya başlayan kenarları koparıp ufalamaya başlayın.Kuruyan yerlerini çok da kuruyup sertleşmeden bir yandan ufalayın ki elleriniz zarar görmesin.Üzerleri kurudukça rengi açıklaşacak, kokusu hafifleyecek.Eğer bu işlemi güneş almayan bir yerde yaparsanız tarhananın kokusu ağır olur.
      
     2. ve 3. günü de ufalamaya devam edin.Ben ufaladığım tarhanaları kevgirden geçirdim.Kalan iri parçaları ise robottan geçirebilirsiniz.Çok sertleşen bir tarhanayı robottan geçirmeye kalkarsanız, robotun motoru yanabilir ki benim başıma iki kez geldi.Unutmayın ki hala nemliler, blenderden veya kevgirden geçirdikten sonra, un ufak edilmiş haliyle hepsini kalın temiz bir sofra bezinde toplayıp beze yayın.Bez kalın olmazsa ince tozlar bezden alta geçip, evde kötü kokuya sebep olabilir, sofra bezinin altına gazete yayabilirsiniz, ama mümkünse açık alanda yapın. Arada bir alt üst edip harmanlayıp, bu halde açık havada güneşte 1 hafta daha kurutun.Kurudukça kokusu güzelleşecek.
Ben kurutma işlemini, balkonda çamaşırlığıma mandallarla gerdiğim bir sofra bezinde yapıyorum, hem alttan hem de üstten hava almış olduğundan kuruması kolaylaşıyor.
Kuruduğunda yaklaşık 9-10 kg. çıkıyor.

        Kendi tarhanamı yapmaya ilk başladığımda, kızım bebekti ve daha yeni çorbalara geçmiştik.Başka çorba içmiyordu, tarhanayı pek bir sevmişti.O günden beri her yaz tarhana yaparım.Taze mis kokulu,(..ki bazıları kokusundan hiç hoşlanmaz ama ben bu kokuya bayılıyorum...)olmazsa olmazımız oldu bu tarhana..:)
      Kendi yapacağınız taze tarhanadan yapılmış çorbanın tadını aldıktan sonra başka tarhana beğenemez olacağınıza eminim.Şimdiden kolay gelsin....

Not: Tarhana hamuru hazırlarken  maya olarak yaş maya değil de, mutlaka geçmiş seneden bir kaç kaşık  tarhana kullanın, tarhana kendi başına ekşiyeceği zaman daha da lezzetli olur.

2 yorum:

nurcan dedi ki...

Şebnemcim iyi ki açmışsın bu bloğu. Çok faydalanıyorum bilesin:))

Nurcan

Şebnem dedi ki...

Artık evdesin..haydi mutfağa...!..:)bu kış senin tarhanadan içsin hane halkı, ne dersin..?